Katalogas. Tinklapių katalogas. Svetainių katalogas. Lietuviškų tinklapių bei nuorodų katalogas Link Bin.

 
 

Operacinės sistemos

Operacinės sistemos – Straipsneliai apie operacines sistemas, jų rūšis ir istoriją, trumpos naujienos ir patarimai.

Operacinė sistema (OS) – tai speciali programinė įranga, abstrahuojanti naudotojo bei programų darbą. Moderniausios operacinės sistemos sudaro galimybę dirbti daugeliui vartotojų vienu metu daugialypėje aplinkoje, užtikrina bylų (failų) apsaugą, turi daug kitų naudingų savybių. Dauguma operacinių sistemų yra pirma programinė įranga, kurią pradeda vykdyti įjungtas kompiuteris.

Operacinės sistemos skirstomos pagal paskirtį:

Asmeniniams kompiuteriams skirtos OS:

labai supaprastina vartotojo darbą su kompiuteriu, turi grafinę aplinką, leidžia klausytis muzikos, žaisti žaidimus ir pan.

Darbo stotims skirtos OS:

leidžia efektyviai panaudoti daugelį procesorių, itin didelius atminties kiekius ir pan.

Serveriams skirtos OS:

leidžia efektyviai dirbti šimtams ar tūkstančiams programų vienu metu, turi geras darbo tinkle galimybes, vartotojų teisių valdymo priemones, efektyviai dirba su daugeliu vieno kompiuterio procesorių ir pan.

Realaus laiko OS:

suteikia programoms vykdymo uždelsimo bei kompiuterių resursų garantijas, kurių dėka šios OS yra tinkamos automatinių įrenginių (palydovų, laivų, lėktuvų, etc.) valdymui.

Minimalistinės OS:

telpančios CD ar Floppy disketėje bei galinčios atlikinėti itin svarbias užduotis.

Prietaisams skirtos (angl. embeded) OS:

gali dirbti labai ribotas galimybes turinčiuose kompiuteriuose (mikrovaldikliuose), yra greitos, tačiau dažniausiai neturi išvystytų programų valdymo ir pan. galimybių.

Delniniams kompiuteriams bei mob. telefonams skirtos OS:

yra panašios į prietaisams skirtas, tačiau turi grafinę aplinką, pritaikytos eiliniam vartotojui.

UNIX operacinės sistemos – geriausias pasirinkimas darbui tinkle. Tačiau ne visi kompiuterių vartotojai sugebės pasinaudoti UNIX sistemų privalumais.

Naujausios UNIX sistemų naujienos ir pataisos pateiktos (http://www.distrowatch.com) svetainėje. Užsukę į ją profesionalai sužinos daugiau informacijos apie naujausią FreeBSD sistemos versiją, o kompiuterių mėgėjai galės atsisiųsti bei išbandyti Gentoo, Mandriva ar kitas Linux operacines sistemas. Naujausias UNIX sistemas galite nusipirkti (http://www.linuxcd.org) tinklalapyje, tačiau beveik visas jas atsisiųsite ir nemokamai.

Linux – atvirojo kodo sistema, tad kiekvienas vartotojas gali sukurti savo Linux sistemą naujausio branduolio pagrindu (kernel).

Jei turite bendrovės Apple kompiuterį, galbūt į jį įdiegta naujausia operacinė sistema. Windows sistemos diegiamos į x86 ar x64 procesorių tipo kompiuterius. UNIX operacinės sistemos taip pat veikia kompiuteriuose su Sparc, Alpha procesoriais.

Paprasčiausias būdas pradėti diegti naują operacinę sistemą – įkrauti kompiuterį iš operacinės sistemos kompaktinio disko. BIOS nuostatų skyriuje reikia pažymėti “Boot from CD” punktą. Operacinių sistemų diegimo vedikliai padeda pasirinkti diskinio kaupiklio dalmenis, juos suskaidyti, sukurti naujus ir po to pradėti diegti, tačiau daug patogiau naują dalmenį sukurti specialiomis programomis, iš kurių bene populiariausios Powerquest Partition Magic (http://www.powerquest.com) bei Acronis Disk Director (http://www.acronis.com). “Disk Director” gali sukurti “Partition Expert Boot Disk” – įkrovos diską. Iš jo įkrovus kompiuterį, galima nedelsiant sukurti disko skirsnius, juos ištrinti ar pakeisti duomenų sistemos tipą (FAT32, NTFS, ReiserFS, EXT3 ir kt.). Turint tokį diską, nereikia operacinės sistemos, mat operacijos atliekamos iš karto.

Norint atnaujinti esamą operacinę sistemą, pirmiausia reikia išsaugoti svarbių duomenų kopijas. Jei naujos sistemos diegimo programoje numatyta atnaujinimo iš esamos operacinės sistemos galimybė (Windows OS), pasirinkite ją. Jei tokios galimybės nėra, apsispręskite, ar kursite naują disko skirsnį ir į jį diegsite naują sistemą, ar senąją pakeisite nauja. Abiem atvejais patogiausia naudoti “Partition Expert Boot Disk”. Jei nusprendėte į vieną kompiuterį įdiegti dvi ar daugiau operacinių sistemų, galbūt teks pasirūpinti papildoma įkrovos sektoriaus programa (OS Loader), pavyzdžiui, Acronis OS Selector. Įkrovos tvarkyklė taip pat platinama su “Partition Magic” programa. Jei naudositės tik Windows 98 ir Windows XP, operacinę sistemą įkrovos metu leis pasirinkti WinXP įkrovos tvarkyklė, bet pirmiausia į kompiuterį teks įdiegti Win98, o tik paskui WinXP. Jei vienu metu norite dirbti keliomis operacinėmis sistemomis, naudokite WMWare Workstation (http://www.wmware.com), Parallels Workstation (http://www.parallels.com) arba Microsoft Virtual PC (http://www.microsoft.com) programas.

Įdiegę sistemą, nepamirškite atsisiųsti naujausių saugumo spragų pataisų. Windows operacinei sistemai derinti tinkamiausia Tune Up Utilities (http://www.tuneup.de) programa. Įdiegę naujausias pataisas ir dažniausiai naudojamas programas, pasidarykite operacinės sistemos dalmens kopiją. Joje bus išsaugotos visos sistemos nuostatos ir programos, be to, ateityje bus galima greitai atkurti visą operacinės sistemos disko dalmenį. Pastarąjį darbą puikiai atlieka Acronis True Image (http://www.acronis.com) ir Powerquest Drive Image (http://www.symantec.com) programos.

   

Informacija

Operacinės sistemos
Patalpinta Sunday, July 4th, 2010

Palikti Atsiliepimą

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 
 
 
 
 

© Copyright 2012. Tinklapių, svetainių bei nuorodų katalogas. - 5.0e - | sitemap/struktura

Hey.lt - Nemokamas lankytoju skaitliukas